2. Uluslararası Sigorta Zirvesi başladı

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Osman Çelik, finans sektöründe yüzde 5 paya sahip olan sigortacılık ve özel emeklilik sektörünün ekonomiye olan katkısının aldıkları payın çok ötesinde olduğunu bildirdi.

Sigorta sektörünü büyütmek ve Türkiye ekonomisine katma değer sağlamak için çalışan sektörün rehber kuruluşu Türkiye Sigorta Birliği (TSB), 12. Sigorta Haftası’nda düzenlediği 2. Uluslararası Sigorta Zirvesi ile sektörün en önemli buluşmasına ev sahipliği yapıyor.

Zirvenin ilk gününe katılan konuşmacılar arasında Japonya, Yeni Zelanda, Yunanistan gibi yakın dönemde deprem tecrübesi yaşamış ülkelerin sigorta sektörlerinin temsilcilerinin yanı sıra Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Türkiye Daimi Temsilcisi Prof. Dr. Kerem Alkin ile Psikolog Beyhan Budak da yer alıyor.

“Afet Riskleri ve Sigorta: Afetlerin Etkilerini Azaltmada Sigortacıların Rolü” temasıyla düzenlenen zirvenin açılışında konuşan Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Çelik, finans sektöründe yaklaşık yüzde 5 paya sahip sigortacılık ve özel emeklilik sektörünün ekonomiye olan katkısının aldığı payın çok ötesinde olduğunu belirterek, “Ayrıca bu sektörler Türkiye Yüzyılı vizyonu kapsamında hazırlanan ve afet yaralarının sarılması, makro finansal istikrar, enflasyonun tek haneye inmesi, büyüme ile istihdamın devamını temel alan Orta Vadeli Program (OVP) için de oldukça önemlidir.” şeklinde konuştu.

Çelik, OVP kapsamında atılacak adımlara ilişkin afet sigortası mekanizmasıyla vatandaşların tüm afetlere karşı korunacağını aktararak, Otomatik Katılım Sistemi’nin işverenlerin de katkısıyla ikinci basamak emeklilik sistemine dönüşüp Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi’nin kurulacağını, demografik değişim ve yaşlanma nedeniyle Tamamlayıcı Uzun Süreli Bakım Sigortası oluşturulacağını ve Bina Tamamlama Sigortası’nın yanı sıra inşaat kalitesinin yükseltilmesi amacıyla Yapı Sorumluluk Sigortası’nın yaygınlaştırılacağını söyledi.

Katılım sigortacılığı ve emeklilik uygulamalarının da içinde yer aldığı “Katılım Finans Kanunu” çalışmalarının devam ettiğine dikkati çeken Çelik, “Türkiye Yüzyılı”nda yeni fırsat alanlarının değerlendirilmesi adına sektöre destek vermeyi sürdüreceklerini bildirdi.

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) Başkanı Mehmet Akif Eroğlu da Türkiye Yüzyılı vizyonu kapsamında Sigortacılık Kanunu’nda revize yapılacağını, “Sigorta 3.0” olarak adlandırılan dönemde kilometre taşı niteliğinde birçok değişim yaşanacağını ve “Piyasa Disiplini” odağında yapılacak etkin denetimlerden veri düzenlemesine, ilişkili kurumlarda reformdan şahsi sorumluluğa kadar pek çok uygulamanın hayata geçeceğini belirtti.

Şirket bilançolarında görülen iyileşmeye işaret eden Eroğlu, sektör gelişiminin, küresel konjonktüre rağmen ekonominin elde ettiği güçlü büyümenin bir yansıması olduğunu ve OVP’nin uygulanmasıyla ekonomide yaşanacak pozitif ivmenin uluslararası sermayenin ilgisi olarak sektöre döneceğini ifade etti.

“Beklenen Marmara depremi için de çalışmalar başladı”

Eroğlu, yüzyılın afeti olarak anılan depremlerden sektörün, hızlı organize olarak alnının akıyla çıktığını dile getirerek, şunları kaydetti:

“Beklenen Marmara depremi için de çalışmalar başladı. Şirketlerin finansal dayanıklılıklarını sağlayabilmek için onlardan stres testleri ve senaryo değerlendirmeleri yapmalarını istedik. Dengeleme karşılığı düzenlemesi ile hızlıca fon biriktireceğiz. Ayrıca zorunlu deprem sigortasında bir yandan kapsamını genişletiyoruz, diğer taraftan ihtiyari konut sigortasını da kapsayacak reform niteliğinde değişikliklere gidiyoruz. Poliçelerde enflasyon klozu getirerek, sigortalılarımızı deprem riskine karşı koruduğumuz gibi enflasyona da karşı koruyacağız.”

TSB Başkanı Uğur Gülen de Kahramanmaraş depremi sonrasında ortaya çıkan teminat açığına vurgu yaparak, “6 Şubat depremlerinin ardından meydana gelen kayıp 105 milyar dolar. Yapılan ödeme ise 5 milyar dolar seviyesinde. ‘Sigorta Kıymet Bilmektir’ şiarımız ışığında, sigortalanmanın önemini daha iyi anladığımız şu dönemde, bu bilinci artırmada ve teminat açığının hızla kapatılmasında hepimize görevler düşüyor.” diye konuştu.

Uluslararası Sigorta Zirvesi’nin afetler karşısında sigorta sektörünün rolünü ve gelişme alanlarını tartışmak için çok kıymetli bir zemin ve buluşma noktası olduğunun altını çizen Gülen, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sigorta ekosistemin merkezinde konumlanan sigorta şirketleri ve sektörün rehber kuruluşu TSB olarak bütün çalışmalarımızı bu ekosistemi daha da büyütmek ve sağladığı koruma kalkanını genişletme ekseninde yürütüyoruz. Bu bağlamda SEDDK’nın sektörü ‘daha hızlı koşmaya’ teşvik eden öncü çalışmaları çok değerli. Kamu ve özel sektör iş birliğiyle sigortacılık ekosistemini büyütmek, geliştirmek, ülkemiz ve vatandaşlarımıza fayda sağlamak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Çünkü biliyoruz ki güçlü sigortacılık, güçlü Türkiye demektir.”

TSB’nin düzenlediği 2. Uluslararası Sigorta Zirvesi, açılış konuşmalarının ardından “Sigortacıların Rolü: Katastrofik Afetlerin Etkilerinin Hafifletilmesinde Sigortacıların Katkısı ve Öğrenilen Dersler” başlıklı panelle devam etti.

Panele, Japonya Hayat Sigortası Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Hayato Komada, Yunanistan Sigorta Şirketleri Birliği Genel Müdürü Elina Papaspyropoulou, EBRD Ankara Ofis Başkanı ve Türkiye Başkan Vekili Mehmet Üvez ile Yeni Zelanda Sigorta Konseyi Başkanı Tim Grafton katıldı.

OECD Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Prof. Dr. Kerem Alkin’in de konuşma yapacağı etkinliğin birinci günü, Dünya Bankası eski Sigorta Baş Uzmanı Serap Oğuz Gönülal ile Fransız Sigorta Federasyonu Avrupa ve Uluslararası İlişkiler Direktörü Christian Pierotti’nin katılacağı “Afet Risklerine Karşı Finansal Korumanın Geliştirilmesi: Afet Risk Sigortası Programlarının Rolü: Kamu-Özel Sektör İş birlikleri” başlıklı panelle devam edecek.

“Katastrofik Riskleri Yönetmede Reasüransın Katkısı”nın masaya yatırılacağı zirvenin ilk gününde “Bilişsel Teknolojiler, Üretken Yapay Zeka ve Sigorta” konusuna da yer verilecek.

Zirvenin ikinci gününde ise deprem ve dayanıklı şehirlerin inşası konuları üzerinde durulacak. İkinci günün konukları arasında Prof. Dr. Naci Görür de yer alacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x