Amedspor yöneticisi Kılavuz: Bunun üç beş gencin fanatik yaklaşımı olmadığı belli; çok hazırlıklı, bilinçli bir provokasyon

Bursaspor- Amedspor maçında tribünlerdeki Bursasporlu taraftarlar 90’lı yıllarda faili meçhul cinayetlerle özdeşleşen “Beyaz Toros” ve “Yeşil” kod adlı Mahmut Yıldırım’ın pankartlarını açtı. Öte yandan taraftarlar sahaya bıçak ve mermi attı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, konuyla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı.

BBC Türkçe’den Hatice Kamer’e konuşan Amedspor Mütevelli Heyeti’nden Metin Kılavuz yaşananları bir provokasyon olarak niteledi ve bu grupların hazırlıklı geldiğini savundu.

‘’Otelin önündeki provokasyonda polis araçları da belli oluyor ama herhangi bir müdahale ya da sakinleştirme yaklaşımı görülmüyor’’ dedi ve ekledi:

‘’Maç devam ederken bile devam eden provokasyonun, üç beş gencin fanatik yaklaşımı olmadığı belli. Çok hazırlıklı, bilinçli bir provokasyon. Bu bölgede yaşanan faili meçhul cinayetlerde adı geçen kirli bir adam olan Yeşil’in posteri açılıyor, bir hazırlık yapılmış yani.’’

Kulübün Amedspor adını aldıktan sonra 2015’den itibaren takımın her türlü baskıcı uygulamaya maruz kaldığını söyleyen Kılavuz, Amedpsor’un deplasmandaki seyirci yasağında Türkiye’nin rekora koştuğunu savundu:

‘’Sporda rekabet eşitliği önemli ama uygulana yasağın sayısını biz bile tutamıyoruz artık. Amedspor hiçbir zaman sadece 11 kişiye karşı maç yapmadı. Hakemden gözlemci raporuna herkes ona karşı.

“Düşünün bir şehre gidiyorsunuz, sizi mehter marşıyla karşılıyorlar. Günlerce tribün hazırlığı yapılıyor, Konya örneği var, Sivas örneği var.

“Bu yanlış politikaları reddediyoruz. Çünkü Amedspor sadece Amedlilerin takımı değil, bir bütün olarak büyük bir coğrafyayı da temsil ediyor. Amedspor Hewlerlinin de, Qamişlo’nun da, İzmirlinin de, Yozgatlının da takımıdır. Kendini öteki hisseden tüm grupların takımıdır.”

Kılavuz, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açıklamasını da samimi görmediğini ifade etti:

“Bir iki kamu görevlisinin görevden alınması da artan tepkileri sakinleştirmeye yönelik.

“90’lı yıllarda faili meçhul cinayetlerde kullanılan aracın simgesi olan beyaz Toroslar, Jitem’in tetikçisi Yeşil’in, Cem Ersever’in görüntüleri tribünlere asılıyor. Amedspor’la bunun bağını nasıl kuruyorlar biliyoruz: İnkarcı ve ırkçı damarı kabartma, kullanılma amacıyla yapılıyor.

“Yıllardır bunu kullanıyorlar, futbol siyaset dışında kalmalı diyenlerin bugün siyaseti futbola nasıl soktuğunu kullandıklarını hepimiz gördük.”

TIKLAYIN | Bursaspor maçı öncesi Amedsporlu futbolculara saldırı

TIKLAYIN | Bursasporlular, Amedspor kafilesinin kaldığı otelin önünde “Ne Mutlu Türk’üm” diyerek havai fişek attı

Amedspor maçında, Bursaspor tribünleri ‘Beyaz Toros’ ve ‘Yeşil’ posteri açtı

 | Bakan Soylu’dan ‘Beyaz Toros’ ve ‘Yeşil’ posterine ilişkin açıklama: Bu görsellerin stada sokulmasında zafiyet gösteren kamu görevlileri açığa alınmıştır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir