Arama kurtarma köpeği “Ocak” 6 depremzedenin kahramanı oldu

Antalya Jandarma Komutanlığı bünyesinde görev yapan arama kurtarma köpeği “Ocak”, Kahramanmaraş’taki enkazlarda yerlerini belirlediği 6 depremzedenin sağ kurtarılmalarını sağladı.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinin hemen ardından Antalya Jandarma Arama Kurtarma (JAK) ekibi ile bölgeye hareket eden Golden Retriever cinsi ‘Ocak’, 12 Şubat ve Azerbaycan caddelerinde görev yaptı.

Eğitmeni ile zorlu görevlerini başarıyla tamamlayan Ocak, enkazdaki vatandaşların yerlerinin tespit edilmesinde önemli rol oynadı.

Uzman Çavuş Muhammed Turan ile 20 dakika enkazda görev yapıp, 40 dakika dinlenen “Ocak”, görev yaptığı 16 gün süreyle tespit edilmesi zor noktada olan 6 depremzedeyi, hassas burnu ile buldu.

Tepki verdiği noktada ekiplerin çalışmasıyla kurtarılan 6 depremzedenin kahramanı olan Ocak, Antalya’ya dönerek eğitmeni Turan ile günlük antrenman ve eğitimlerine yeniden başladı.

Eğitimlerde, Döşemealtı ilçesinde oluşturulan enkazda düzenli olarak arama kurtarma çalışması yapan, pentatlon alanında da kondisyon ağırlıklı çalıştırılan Ocak, eğitimlerde de enkaza saklanan insanların yerini başarıyla buldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir