Bakan Karaismailoğlu: Afetin izlerini silmek için yoğun çaba gösteriyoruz, vatandaşımızın bize güveni tam, devlet millet el ele bu işlerin üstesinden geleceğiz

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, deprem bölgesindeki öğrenciler için oluşturulan ‘Adıyaman Beşpınar Eğitim Kampüsü’ alanında incelemelerde bulundu. Bakan Karaismailoğlu, “Afetin izlerini silmek için yoğun çaba gösteriyoruz. Vatandaşımızın bize güveni tam. Devlet millet el ele bu işlerin üstesinden geleceğiz. Bir taraftan şehirlerimizi yeniden inşa ediyoruz, bir taraftan şehirlerimizdeki ticaretin hareketliliğini canlandırmak için olağanüstü faaliyetler gösteriyoruz” dedi.

Beşpınar Mesire alanında kurulan Beşpınar Eğitim Kampüsü’nde incelemelerde bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Deprem bölgelerinde 300 bine yakın kişiyle yoğun bir şekilde çalıştıklarını söyleyen Karaismailoğlu, “6 Şubat’tan bu yana tam 46 gün geçti. Tabii zorlu günler geçirdik. Şehirlerimizde afetin izlerini silmek için çok yoğun bir çaba gösterdiğimizin çok ayrıntılı emarelerini görüyorsunuz” dedi.

“Vatandaşlarımıza daha düzenli bir hayat sunmak için 11 ilde çok yoğun bir mücadele sergileniyor”

“Tabii bir taraftan şehirlerimizi yeniden inşa ediyoruz. Bir taraftan şehirlerimizdeki ticaretin hareketliliğini canlandırmak için olağanüstü faaliyetler gösteriyoruz” diyen Bakan Karaismailoğlu, şunları söyledi:

“Deprem bölgelerinde yaklaşık 300 bine yakın çalışma arkadaşımız, personellerimiz bütün bakanlıklarımız çok yoğun bir çalışma sergiliyorlar. Bir taraftan enkazı kaldırıyoruz. Bir taraftan çadır kentte hizmetlerimizi devam ettiriyor, vatandaşlarımıza bütün hizmetleri ihtiyaçlarını gideriyoruz. Bir taraftan konteyner kentlerimizde alt yapı imalatlarımız devam ediyor, bir taraftan konteynerlerimizi kuruyoruz. Konteynerde vatandaşlarımızın çadırda transferleri sağlıyoruz. Aynı şekilde prefabrik kentlerde çok yoğun bir çalışma var. Orada da çalışmalarımız devam ediyor. Önümüzdeki günlerde çadır kentlerden konteynerde ve prefabrik geçişler çok çok daha hızlanacak. İnşallah kısa süre sonra çadırlarımızı tamamen kapatıp, konteyner ve prefabrik evlerde vatandaşlarımıza daha düzenli bir hayat sunmak için hakikaten 11 ilde çok yoğun bir mücadele sergileniyor. Herkes işini biliyor, yoğun bir şekilde 24 saat çalışıyor. Bugün de ramazanın ilk günü inşallah, bu ramazanın manevi havasıyla birlikte işlerimiz daha da hızlanacak. Vatandaşlarımızın bu kadar zorlu süreçten, bu kadar acılı günlerden sonra biraz daha nefes alması için hakikaten bütün arkadaşlarımız çok büyük özverili çalışma gerçekleştiriyor.”

“Taşımalı eğitim yapacağız”

Deprem bölgesindeki genç ve çocukların eğitiminin önemine değinen Karaismailoğlu, çadır ve konteyner kentlerde eğitim için sınıflar kurduklarını belirtti.

Karaismailoğlu, Adıyaman Beşpınar Kültür Eğitim ve Sosyal Destek Kampüsü’nde çadırlarda sınıflar oluşturduklarına işaret ederek, “Burada da özellikle LGS’ye ve YKS’ye hazırlanan çocuklarımız eğitim almaya başlayacak. Ardından diğer bütün öğrencilerimizin burada hem eğitim almalarını hem de sosyal aktivitelerde bulunmalarını sağlayacağız. Burada ihtiyaç olan her şeyin altyapısı düşünüldü” diye konuştu.

Öğretmenlerin barınma yerlerinin de hazır olduğunu dile getiren Karaismailoğlu, “Bu kadar zorlu süreçlerin sonucunda eğitim alanında da önemli faaliyetler gösteriyoruz. Pazartesiden itibaren kampüste eğitime başlayacağız. Çadır ve konteyner kentlerden taşımalı eğitim yapacağız. Servislerimiz ile birlikte çocuklarımız eğitimlerini aldıktan sonra yine barınma alanlarına dönecekler” ifadelerini kullandı. (DHA/AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir