Beyaz Saray’da Newroz kutlaması: First Lady, ‘Jin jiyan azadî’ sloganıyla seslendi

Beyaz Saray’da, Newroz dolayısıyla bir kutlama yapıldı. Kutlamaya katılan First Lady Jill Biden ile katılan ABD Başkanı Joe Biden, “Newroz, Erbil de dahil olmak üzere dünyanın birçok yerinde milyonlarca insan tarafından kutlanıyor ve benim de birçoğunu ziyaret etme fırsatım oldu” dedi. İran’da yönetimi protesto edenlerin sloganlarıyla özdeşleşen ‘Beraye’ şarkısıyla başlayan etkinlikte, İranlı sanatçılar da performans sergiledi.

AA’nın aktardığına göre, bu yıl Newroz kutlamalarının zor bir döneme denk geldiğini söyleyen Biden, Türkiye ve Suriye’de depremlerden etkilenenleri de andı. İranlı şair Hafız-ı Şirazi’nin şiirlerinden alıntı yapan Biden, Amerikan halkını oluşturan kültürel çeşitliliğe vurgu yaptı.

NASA’nın SpaceX Crew-7 misyonu komutanı seçilen İranlı Amerikalı Astronot Jasmin Moghbeli de konuşma yaptı.

JILL BIDEN’DAN ‘JİN JİYAN AZADİ’ SLOGANI

Etkinlikte konuşan Jill Biden da, “Beyaz Saray’a hoş geldiniz, bayramınız kutlu olsun” sözleriyle açıklamalarına başladı. “Jin jiyan azadî” sloganıyla seslenen First Lady, şu ifadeleri kullandı: “‘Kadın, yaşam, özgürlük’ çığlığı tüm dünyada yankılanmaya devam ederken, baharın yenilenişini kadınları düşünmeden kutlayamayız. Bu yeni yılda onlar da destek ve nezaketle çevrelenmeli. Şarkınızı kalbimizde duyuyoruz. Mücadelenizi görüyoruz ve yanınızdayız. Yalnız değilsiniz.”

Biden, ayrıca Newroz’a özel yazılı açıklama yayımladı. ABD dahil dünyanın çeşitli bölgelerinde Newroz’u kutlayan herkese iyi dileklerini gönderdiklerini belirten Biden, bu yıl Newroz’un insan hakları ve temel özgürlükleri için savaşan İranlı kadınlar dahil, birçok kişi için zor bir zamana denk geldiğine işaret etti. ABD’nin ‘inanç ve cesaretleriyle tüm dünyaya ilham veren İran vatandaşlarının’ yanında olmaya devam edeceğini aktaran Biden, “Ortaklarımızla birlikte, İranlı yetkilileri, kendi halkına yönelik saldırılarından sorumlu tutmaya devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi. (DIŞ HABERLER)

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*