Alpler Bile Dayanamadı… Mont Blanc 2,2 Metre Kısaldı

Jeodizi uzmanlarının yaptığı ölçümde zirvenin yeni boyu 4 805,59 metre olarak kaydedildi.

Fransa ve İtalya sınırında yükselen, macera arayan dağcıların göz kamaştırıcı zirvesi Mont Blanc iki yılda 2,22 metre küçüldü.

Alp Dağları’nın en yüksek noktası olarak kabul edilen Mont Blanc zirvesinde jeodezi uzmanlarının bu sabah yaptığı ölçüm kamuoyu ile paylaşıldı.

MONT BLANC ZİRVESİNİN BOYU 2007’DEN BERİ DÜŞÜŞ EĞİLİMİ GÖSTERİYOR

En son 2021 yılında 4 807,81 metre olarak ölçülen dağın boyu bu sabah yapılan ölçüm ile 4 805,59 metre olarak belirlendi.

Eylül ayından bu yana yürütülen ölçüm çalışmalar kapsamında 10 saatlik bir yürüyüş sonucunda zirveye ulaşan jeodezi ekibi, « Verileri gelecek nesillere bırakmak için topluyoruz. Onları orumlamak için burada değiliz. Bunu bilim insanlarına bırakıyoruz » ifadeleriyle yeni ölçüyü duyurdu.

Alp Dağları’ndaki iklim değişikliklerinin dağlara etkisi konusunda bilimsel veriler toplamayı hedefleyen ölçümler 2021 yılından bu yana her iki yılda bir düzenli olarak yapılıyor.

MONT BLANC ZİRVESİ: AVRUPA’NIN ÇATISI

Mont Blanc, Alp Dağları’nın en yüksek zirvesi olarak Avrupa’nın göz kamaştırıcı doğal güzelliklerinden birini sunuyor. İtalya ve Fransa sınırında yükselen bu heybetli dağ, dağcılar, doğa severler ve macera arayışındaki kişiler için büyüleyici bir cazibe merkezidir. Mont Blanc zirvesi, sadece yüksekliği ve etkileyici manzaraları ile değil, aynı zamanda tarihi ve kültürel önemi ile de dikkat çekiyor.

Mont Blanc zirvesi, 4.810 metreye (15,781 feet) kadar yükselebilen bir dağdır ve Alpler’de Fransız-İtalyan sınırında yer alır. Bu etkileyici yükseklik, dağcılar için büyük bir meydan okuma sunarken dünya genelinde birçok tırmanış tutkununun akınına uğruyor. Mont Blanc’ın zirvesi, çevresindeki diğer dağların çoğundan daha yüksek olduğu için “Avrupa’nın çatısı” olarak da anılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x