Çanlar Mısır için çalıyor

Bugün Gazze krizinin çözümü için Kahire Barış Zirvesi’ne ev sahipliği yapacak olan Mısır’ın ekonomik sorunları büyüyor.

ABD merkezli uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P, Mısır’ın notunu B’den B-‘ye düşürdü. Böylece Kuzey Afrika ülkesinin kredi notu, yatırım yapılabilir seviyenin 6 basamak altına gerilemiş oldu. Ülkenin kredi görünümü ise ‘durağan’ olarak belirlendi.

Böylece daha önce Türkiye ile aynı olan Mısır’ın kredi notu, Bolivya, Angola ve Irak gibi ülkelerle aynı seviyeye geriledi.

REFORMLAR GECİKTİ

S&P’nin açıklamasında not indirimi kararının gerekçesi olarak, parasal ve yapısal reformların uygulanmasının sürekli olarak ertelenmesine işaret edildi.

Açıklamada, söz konusu ertelemelerin, döviz piyasasındaki dengesizliklerin artmasına, bankaların dış varlık pozisyonunun bozulmasına ve başta IMF olmak üzere kritik finansman girişlerinin gecikmesine neden olduğu belirtildi.

Bloomberg, 110 milyon nüfuslu ülkede döviz kıtlığı olduğuna değindi.

KÖRFEZ’İN DE KOŞULLARI VAR

S&P, Mısır’ın Körfez’deki müttefiklerinin finansman akışını erteleme ya da iptal etme riskine işaret ederek nisan ayında kredi notu görünümünü negatife düşürmüştü.

Dünkü açıklamada da S&P, Körfez ülkelerinin Mısır’a finansman sağlamak için koşulları olduğu ve ekonomik geri dönüş beklediği vurgulandı.

Bir diğer ABD merkezli uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s de bu ay Mısır’ın kredi notunu B3’ten Caa1’e düşürmüştü. Temerrüt riskinde artışa işaret eden bu not seviyesi, yatırım yapılabilir seviyenin 7 basamak altında bulunuyor. Türkiye’nin kredi notu B3 seviyesinde bulunuyor.

ENFLASYON REKOR KIRDI

2022’de başlayan Ukrayna savaşının en çok etkilediği ülkelerden biri Mısır olmuş, ülkenin döviz rezervleri hızla azalırken para birimi de sert değer kayıpları yaşamıştı.

Mısır’da resmi yıllık tüketici enflasyonu eylülde yüzed 38 ile rekor kırarken, merkez bankası faizi yüzde 19,75 seviyesidne bulunuyor.

Mısır’ın net döviz rezervi, yaklaşık 35 milyar dolar seviyesinde bulunuyor. Döviz krizi nedeniyle Kahire yönetimi, döviz işlemlerine sınırlamalar getirmişti.

IMF’YE EN ÇOK BORCU OLAN İKİNCİ ÜLKE

Uluslararası Para Fonu (IMF), geçen yıl 3 milyar dolarlık kredi anlaşması yaptığı Mısır’a henüz bu paranın küçük bir kısmı verdi. Mısır, hem kredi dilimlerinin verilmesini hem de bu miktarın 5 milyar dolara yükseltilmesini talep ediyor. IMF ise başta para biriminin devalüe edilmesi ve serbest bırakılması olmak üzere bir dizi reform istiyor.

Mısır, IMF ve Körfez ülkelerinin talepleriyle ciddi bir özelleştirme süreci de başlatmıştı.

Bloomberg, Mısır’ın borçlarını ödeyemeyerek temerrüde düşebileceği konusunda yatırımcıların kaygılı olduğunu aktardı.

Mısır, Arjantin’in ardından IMF’ye en çok borcu olan ülke konumunda. Mısır’ın IMF’ye 22 milyar dolarlık borcu bulunuyor.

IMF kredilerinde son sözü söyleme gücünü elinde bulunduran ABD, kredi isteyen ülke ile siyasi ilişkilerini göz önünde bulundurarak karar veriyor.

GAZZE ANLAŞMAZLIĞI

Mısır ile ABD, son dönemde Gazze’de sivillerin Sina çölüne sürülmesi planıyla ilgili anlaşmazlık yaşıyor.

İsrail ve ABD, Gazze’de yaşayan milyonlarca insanın Mısır’daki Sina çölüne sürülmesini istiyor. Mısır ise bu talebi kabul etmiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x