Duyunca Saçınızı Başınızı Yolmanıza Neden Olacak Tarihin En Büyük 13 Hatası

Bugün, tarihteki en büyük 13 hataya bakacağız. Sizin de bildiğiniz benzer maddeler varsa bizimle paylaşmaktan çekinmeyin.

Kaynak: https://www.reddit.com/r/AskReddit/co…

1. Mao Zedong, 1959 yılında Çin’de serçelerin yok edilmesi emrini verdi.

O dönemde serçelerin tahıl yiyen zararlı hayvanlar olduğuna inanılıyordu. Bu nedenle serçeler büyük ölçüde yok edildi.

Ne yazık ki, serçelerin yok edilmesi, beklenmedik ve trajik sonuçlara yol açtı. Serçeler gerçekten bazı tahılları yiyor olsalar da, çekirge gibi tarıma zararlıları bazı türleri kontrol etmekte kritik bir rol oynuyorlardı. Serçelerin yokluğunda, çekirge popülasyonları patladı ve ekinlere büyük zararlar verdi. Bu durum, tarımsal ürünlerin büyük ölçüde yok olmasına ve sonuç olarak 15 milyon insanın ölümüne yol açan bir kıtlığa neden oldu.

2. Yeni Zelanda başbakanı Robert Muldoon bir gece ofisinde sarhoş oldu ve ardından erken seçim çağrısı yaptı. İki hafta sonra seçim gerçekleşti ve Robert kaybetti.

3. İspanyol-Amerikan Savaşı sırasında, Amerika Birleşik Devletleri, stratejik bir hareket olarak Guam’ı ele geçirmeye karar verdi. Bu amaçla, ABD, adaya birkaç savaş gemisi gönderdi ve Guam’ı barışçıl bir şekilde teslim olmaya çağırmak için uyarı ateşi açtı. Ancak Guam’dan herhangi bir yanıt gelmedi.

ABD’nin uyarı ateşine yanıt olarak, Guam’dan küçük bir İspanyol gemisi Amerikan filosuna doğru kürek çekmeye başladı. Gemiden bir temsilci Amerikan filosuna ulaştığında, “Merhaba! Guam’a hoş geldiniz! Bizim için selam atışı yaptığınızı gördük ve size geri selam vermek isterdik, ancak ne yazık ki barutumuz bitti ve kimse yeniden tedarik etmeye gelmedi.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Amerikalılar, temsilciye ABD ve İspanya’nın savaş halinde olduğunu ve adayı ele geçirmek için orada olduklarını açıkladığında, Guam’ın teslim olup olmayacağını sordu. Silahlarının ve barutlarının olmadığını söylemiş olan Guam’ın temsil olmaktan başka şansı kalmamıştı.

4. Berlin Duvarı’nın yıkılmasının arkasında, Alman Demokratik Cumhuriyeti’nin (DDR) bir basın toplantısında aslında istemediği yanlış anlaşılan bir açıklama yer almaktadır.

Bu toplantıda, seyahat özgürlüğünün hemen etkili olduğu ilan edildi. Bu açıklama, binlerce insanın sınırlara akın etmesine ve sonuç olarak Berlin Duvarı’nın yıkılmasına yol açtı.

5. Nikola Tesla, alternatif akım (AC) güç üretim sistemiyle elektrik üretiminde devrim yaratmış bir bilim insanıydı. Westinghouse Electric ile yaptığı sözleşme, her kilowatt saat (kW) başına bir dolar ödeme alması planlanıyordu.

Ancak Westinghouse şirketi, Tesla’nın AC güç sistemini ticarileştirdikten sonra, Tesla’nın sözleşme şartlarının şirketin kar etmesini engellediğini fark etti. Bu durum üzerine Westinghouse, Tesla’dan sözleşmeyi yeniden müzakere etmesini istedi ama Tesla sözleşmeyi yırtıp attı. 

Eğer Tesla, kW başına daha düşük bir miktar (örneğin 10 sent) kabul etseydi, bu hem kendisi için hem de Westinghouse için sürdürülebilir bir anlaşma olabilirdi ve Tesla, tarihin en zengin insanlarından biri olabilirdi.

6. Robert A. Kehoe. kurşunun boyalarda ve arabalarda kullanımının güvenli olduğunu ilan ettiği için milyonlarca insanın ölmesine sebep oldu.

7. Beatles’ın başarılı olmayacağını düşünerek tekliflerini reddetmeye karar veren Decca Records milyarlarca dolar kaybetti.

8. 1876 yılında, Alexander Bell telefon icadını geliştirmiş ve bu cihazın, Western Union’ın mevcut telgraf hatları üzerinden çalışabileceğini kanıtlamıştı.

Bell, mali sıkıntılar içindeydi ve icadını para karşılığında satmaya ihtiyaç duyuyordu. Western Union ise telefonun bir oyuncak olduğunu söyleyerek teklifi reddetti.

9. Çernobil felaketi, nükleer reaktör Ünite 4’te çalışan teknisyenlerin kötü tasarlanmış bir deney yapmaları sonucunda meydana geldi.

Teknisyenler, reaktörün güç düzenleyici sistemini ve acil güvenlik sistemlerini kapattılar. Ayrıca, reaktörün çekirdeğinden kontrol çubuklarını çıkarırken, reaktörü yüzde 7 güçte çalıştırmaya devam ettiler. Bu hatalı işlemler, reaktörün kontrol dışı bir şekilde aşırı ısınmasına ve patlamasına yol açtı.

10. 1218 yılında, “Moğolistan” adlı uzak bir yerden gelen bir ticaret karavanı, Harezm İmparatorluğu sınırlarındaki Otrar şehrine vardı. Şehrin valisi İnalçuk, tüccarları casuslukla suçlayıp mallarına el koydu ve yaklaşık 450 kişiyi öldürdü.

Moğolların kralı Cengiz Han bu olayı duyunca büyük bir öfkeye kapıldı. Sultan Muhammed’e, Harezm İmparatorluğu’nun hükümdarına, İnalçuk’un cezalandırılmasını talep etmek üzere bir Müslüman ve iki Moğol diplomatından oluşan bir heyet gönderdi.

Sultan Muhammed, valisini destekleme kararı aldı ve Moğolları yıldırmak için  Müslüman elçiyi idam edip, iki Moğol elçinin sakallarını keserek onları aşağıladı.

Beklenmedik bir şekilde, Cengiz Han bu durum sonucu Harezm’e saldırmaya karar verdi. Moğollar Otrar’daki herkesi öldürdü ve İnalçuk’u canlı yakaladılar.

11. 1912 yılında, İngiltere’den Amerika Birleşik Devletleri’ne doğru ilk seferini yapan yolcu gemisi Titanik, “batamaz” olarak ünlenmiş ve Atlantik yolculuğunu sorunsuz bir şekilde tamamlaması için özel olarak tasarlanmıştı.

Bir gece, gemi mürettebatı yol üzerindeki buzdağlarına ilişkin uyarıları dikkate almadı ve yoluna devam etti. Gemi bir buzdağına çarparak battı ve bin 517 kişinin ölümüne neden oldu.

12. 2003 yılının sonbaharında, San Diego County Estates yakınlarında kaybolan bir avcı, konumunu belirtmek için bir sinyal fişeği yaktı. Ancak bu hareketi, beklenmedik sonuçlara yol açtı.

Yakılan sinyal fişeği, kontrol edilemez bir yangına dönüştü ve Kaliforniya tarihindeki en büyük yangın olarak kayıtlara geçti. Yangın yaklaşık 300 bin dönüm alanı, 2 bin 322 evi yok etti ve 14 kişinin ölümüne neden oldu.

13. 1988 yılının Temmuz ayında, Piper Bravo Petrol Kulesi’nde meydana gelen bir patlama, büyük bir felakete yol açtı ve kulede çalışan 226 işçiden 167’sinin ölümüne neden oldu.

Rutin bir kontrol sırasında, müfettişler tüm güvenlik valflerini kontrol edip yenilediler. Ancak, bir güvenlik valfi geri takılmayı unutuldu. Güvenlik valfinin eksik olduğunun farkında olmayan bir işçi, başlat düğmesine bastı ve bu durum gaz sızıntısına ve büyük bir patlamaya yol açtı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x