Kar Geliyor! 5 Şehire Uyarı, 20 Cm Olacak

Türkiye’de hava durumu kış aylarının etkisini göstermesiyle son günlerde önemli bir konu haline geldi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, beklenen ani hava değişimleri ve sıcaklık düşüşüne karşı çok önemli uyarılarda bulundu. Özellikle İstanbul, Ankara, Bursa, Çanakkale, Tekirdağ, Edirne’ye ciddi uyarılarda bulunan kurum hava sıcaklıklarının bu şehirlerde ciddi bir düşüş göstereceğini belirtti.

İSTANBUL’DA KAR NE ZAMAN YAĞACAK?

Özellikle İstanbul, Bursa ve Ankara gibi büyük şehirlerde yaşayan vatandaşlar, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün uyarılarını dikkate almalı ve kar yağışına karşı önlemlerini almalıdır. İstanbul’da Pazar günü kar yağışının başlaması bekleniyor ve bu durum özellikle trafikte sürücüler için dikkat gerektiren bir durumdur. Kar yağışı nedeniyle oluşabilecek trafik sorunlarını önlemek için sürücülerin dikkatli olmaları ve gerekli tedbirleri almaları önemlidir.

KAR 20 CM KALINLIĞINA ULAŞACAK

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından açıklanan son verilere göre ülke genelinde çok bulutlu ve parçalı bir hava hakim olacak. Meteorolojinin uyarı yaptığı şehirlerde bu havanın yanında yoğun yağışlar beklenmekte. Peki hangi bölgelerde ani sıcaklık düşüşleri yaşanacak?

  • Toroslar mevkii
  • Doğu Karadeniz’in iç kesimleri
  • Doğu Anadolu’nun kuzeydoğu bölgesi

Ülke genelinde hava sıcaklıkları genel olarak değişmeyecek.

Hava sıcaklıklarının çok fazla değişmeyeceği, ülke genelinde mevsim normallerinin altında seyredeceği belirlendi.

Ani sıcaklık düşüşünden etkilenecek o bölgeler;

Marmara’nın doğusu

  • İç Ege, İç Anadolu’nun batısı
  • Batı Karadeniz’in iç bölgeleri

Bu bölgelerde sabah ve gece saatlerinde sis ve pus oluşması, kuvvetli rüzgarın Rüzgar ise genellikle güney ve güneybatı yönlerinden hafif ara sıra orta kuvvette esmesi bekleniyor.

KAR NE ZAMAN YAĞACAK? 16-17 ARALIK

Özellikle Pazar günü için İstanbul’da sıcaklıkların aniden düşeceği ve kar yağışının beklendiği uyarısını yapan Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, vatandaşların bu duruma karşı dikkatli olmalarını ve güncel hava raporlarını takip etmeleri konusunda gerekli uyarılarını yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x