TKP seçim kararını açıkladı: İstanbul dahil, hiçbir yerde CHP’ye oy vermeyeceğiz

Cumhurbaşkanlığı ve 28. Genel Seçimlerinde ağır bir hezimet yaşayan CHP yönetimi, bütün umudunu yerel seçimlere bağlamıştı.

Ana muhalefet partisi seçimler için rotasını “İstanbul ittifakı” olarak belirlese de 8’li koalisyonun en önemli unsurlarından İYİ Parti ve ittifak kurmadığı DEM kendi adaylarını çıkaracaklarını açıklamışlardı.

Bugün İstanbul’un CHP’den Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olarak Ekrem İmamoğlu açıklandı. Bu açıklamanın hemen ardından ise CHP ile ortaklık yapabileceği düşünülen Türkiye Komünist Partisi (TKP) yerel seçim kararını açıkladı. 

TKP, CHP’Lİ EKREM İMAMOĞLU’NU DESTEKLEMEYECEK

İstanbul’da İmamoğlu’nu desteklemeyeceğini bildiren TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan, kararın DEM Parti için de geçerli olacağını söyledi. Okuyan, “Biz her seçimde ‘Aman AK Parti kazanır’ diye CHP’yi destekleyeceksek zaten kendi varlığımızı ortadan kaldırmamız gerekiyor. CHP’liler oyları bölmesin deyip geçeceğiz, yapacak bir şey yok” dedi.

Ankara’da gazetecilerle bir araya gelen TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan, Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimleri ile ilgili “Türkiye’de muhalefetin AK Parti ya da Erdoğan’a bir alternatif oluşturma, bir iktidar projesi olarak muhalefetin ortadan kalkması anlamına geldi” diyerek muhalefeti eleştirdi.

“EN BÜYÜK GÜNAH CHP’NİN”

“Türkiye’de solculuğun çok uzun süredir unutulduğu” ifadesini kullanan Okuyan, şöyle konuştu:

“Türkiye solunun solculuğu unutmasında en büyük günah CHP’nindir, CHP Türkiye solu üzerine kurduğu baskıyla, üzerine düşürdüğü gölgeyle Türkiye’de solun zaten sınırlı olan etkisini büyük ölçüde ortadan kaldıran bir operasyonun başını çekti. Bu operasyona sonraki yıllarda HDP eklendi, şu anda Türkiye toplumu baktığında sağı görüyor, sonra tekrar sağı görüyor.“

“CHP’YE OY VERMEYECEĞİZ”

Okuyan, yerel seçimlerde CHP’ye destek verip vermeyeceklerine ilişkin soru üzerine “Biz Sol Parti, EMEP, TİP, bazı yerlerde eğer gözle görülür bir iddia taşıyorlarsa onların karşılarına aday çıkarmayacağız ve bu partilere oy verilmesi için çağrı yapacağız. Benzer bir şeyi de onlardan bekleriz. Ama yapmayacağımız şey bu seçimde CHP’ye oy vermektir. Bunu hiçbir şekilde yapmayacağız, bu kararımız HDP için de geçerli. Zaten şimdiye kadar TKP, CHP’ye hiçbir seçimde oy vermedi buna İmamoğlu da dahil. CHP’ye oy vermedik (Cumhurbaşkanlığı seçimleri) zaten orada bir adaya oy verdik, Erdoğan’ın kazanmasına yardımcı olmamak için. Ama biz her seçimde ‘Aman AKP kazanır’ diye CHP’yi destekleyeceksek zaten kendi varlığımızı ortadan kaldırmamız gerekiyor. CHP’liler oyları bölmesin deyip geçeceğiz, yapacak bir şey yok. Bu kararımıza İstanbul’da, kritik olan büyükşehir belediyeleri de dahil.” sözlerini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir